Språkkafé på ryska och svenska i Malmö, start

Vill du förbättra dina språkkunskaper i ryska eller svenska på ett roligt och avslappnat sätt? Då är Skruvs språkkafé något för dig! Här får du möjlighet att öva konversation på båda språken, träffa nya människor och lära dig mer om svensk och rysk kultur.

Glaskupan, 1 vån., Studiefrämjandet, Ystadsgatan 53 d, Malmö
Söndag 2 februari 2025 kl 09.30–11.00

I samarbete med Studiefrämjandet startar Skruv en studiecirkel, kallad språkkafé, för dig som talar ryska och vill bli bättre på att tala svenska, och för dig som talar svenska och vill bli bättre på att tala ryska.

Vad är språkkaféet?

Språkkaféet är en mötesplats där vi under 90 minuter delar tiden mellan två språk: 45 minuter på ryska och 45 minuter på svenska. Tillsammans med våra facilitatorer, en med svenska som modersmål och en med ryska som modersmål, skapar vi en trygg och stimulerande miljö där alla får möjlighet att delta oavsett nivå.

Vi träffas på söndagar kl 09.30–11.00, samtidigt med Skruvs barnverksamhet. Första gången blir 2 februari, och sista gången blir 18 maj. Vi gör uppehåll de dagar då det är lov på barnverksamheten: 16 februari (sportlov) och 13 april (söndagen före påsk). Eventuellt gör vi även uppehåll den 20 april (påskdagen), även om barnverksamheten ser ut att ha lektioner då.

Vad gör vi på språkkaféet?

  • Vi diskuterar vardagliga ämnen, traditioner, högtider och aktuella händelser.
  • Vi gör enkla och engagerande aktiviteter som rollspel, gruppdiskussioner och spel.
  • Vi lär oss nya ord och uttryck samtidigt som vi förstår mer om varandras kulturer.
  • Vi tar en fika tillsammans och skapar nya vänskapsband. Du tar själv med vad du vill ha att dricka/äta.
människor sittande runt ett bord

Varför ska du vara med?

  • Förbättra ditt uttal, utöka ditt ordförråd och bli mer bekväm med att prata (antingen svenska eller ryska, eller både och).
  • Upptäck likheter och skillnader mellan det svenska och ryska språket och kulturen.
  • Träffa andra som också vill lära sig och dela sina erfarenheter.

Vad kostar det att vara med?

Ingenting! Det är gratis att delta i språkkaféet. Skruv bjuder på kaffe och te. Om du vill ha något att äta till, tar du med det själv.

Klart du vill anmäla dig!

Du anmäler dig genom att fylla i formuläret här nedanför. Välkommen!

Medlemsaktivitet

Studiecirkeln är öppen för alla medlemmar i Skruv. Som gäst är du välkommen att vara med en gång utan kostnad. Vill du delta fler gånger, förutsätter vi att du löser medlemskap. Tillsammans kan vi skapa ännu fler och bättre aktiviteter!

Evenemanget är fullsatt.

Det här är ett arrangemang av Skruv i samarbete med Studiefrämjandet.

Idé, planering och genomförande: Manuel Parodi Ramos, Hannes Birgersson, Niklas Bönnemark.
Svensk text i inbjudan: Niklas Bönnemark.
Rysk översättning av inbjudan: Niklas Bönnemark.
Ukrainsk översättning av inbjudan: Niklas Bönnemark.
Redigering av inbjudan och marknadsföring: Niklas Bönnemark.

I samarbete med

Studiefrämjandets logotyp

I evenemanget deltog 15 personer.

människor som sitter runt ett bord och pratar
Språkkafé i Malmö 2 februari 2025. Foto: Nuria Bönnemark.