Picknick med Skruv i Stockholm 26 maj 2026

Kom och tillbringa en försommarkväll i Rålambshovsparken med musik, samtal och möten mellan människor med intresse för språk, kultur och gemenskap.

Rålambshovsparken, Stockholm
Tisdag 26 maj 2026 kl 18.30–20.30

Vi träffas för att umgås, spela kubb och sjunga sånger på olika språk tillsammans. Det blir en enkel och trevlig picknick där du kan komma som du är, träffa nya och gamla bekanta och ha en fin stund tillsammans med andra.

Vi håller till vid amfiteatern i Rålambshovsparken. Du är välkommen att ringa Niklas (070‑715 45 00) om du inte hittar.

Att ta med

Ta gärna med något att äta och dricka, och gärna också en filt eller något annat att sitta på.

Kläder efter väder

Ta gärna en titt på väderprognosen och klä dig efter vädret. Solen är välkommen, men picknicken äger rum oavsett väder.

Språk

Programmet leds på svenska och ryska, men som umgängesspråk är alla språk välkomna.

Avgift och anmälan

Evenemanget är gratis och öppet för alla, oavsett ålder och modersmål. Ingen föranmälan behövs.

Medlem eller inte?

Både medlemmar i Skruv och icke-medlemmar är varmt välkomna. Den som vill får gärna passa på att betala medlemsavgiften till föreningen på plats. Betalning kan göras med swish eller kontanter. Om du föredrar att betala medlemsavgiften med kort, hjälper vi dig gärna att göra det på webben.

Resa med SL

Närmaste tunnelbanestation är Fridhemsplan (15 minuters gångväg från picknicken). Närmaste busshållplats heter Västerbroplan (5 minuters gångväg).

Se även evenemanget på Facebook »

Idé, planering och genomförande: Skruvs styrelse.

picknickkorg på filt i naturen
Picknick. Foto: Evangelina Silina/Unsplash.